«

»

Kwi 04

Najdłuższe tunele kolejowe

Tunel jest to budowla, która ma postać podziemnego lub podwodnego korytarza służącego do transportu lub przemieszczania się pod przeszkodą – rondem czy placem, inną drogą, rzeką lub akwenem wodnym. Tunele drogowe często spotyka się na autostradach lub drogach ekspresowych, popularne są również tunele kolejowe, z czego najczęściej mamy tu do czynienia z tunelami metra. Często w większych miastach również przejścia dla pieszych spotykane są w postaci tunelu.

Najdłuższe tunele kolejowe świata

Bardzo znanym w Europie i na świecie tunelem kolejkowym jest podmorski Eurotunel biegnący 45-70 m pod kanałem La Manche. Ma on długość ponad 50 km i łączy Europę kontynentalną z Wielką Brytanią – zaczyna się w Calais we Francji, a kończy w Folkestone w Anglii. Tunelem można przemieszczać się za pośrednictwem szybkich pociągów Eurostar, które kursują między europejskimi stolicami – Paryżem, Londynem, Brukselą i Amsterdamem, a także za pośrednictwem pociągów Shuttle, które przewożą samochody, autobusy i inne pojazdy. Najdłuższym kolejowym tunelem na świecie jest tunel Gotthard-Basistunnel w szwajcarskich Alpach, który otwarto w 2016 roku. Ma on 57 km długości i jest również najgłębszym tunelem na świecie, ponieważ znajduje się na głębokości nawet 2,3 km. W Szwajcarii znajduje się także prawie 35-kilometrowy tunel Lötschberg, który znacznie usprawnia transport pomiędzy Włochami a Niemcami. Drugim co do długości tunelem kolejowym na świecie jest z kolei podmorski tunel Seikan w Japonii o długości niecałych 54 km, który łączy wyspy Honsiu i Hokkaido.

 

tunele kolejowe

 

Tunele kolejowe w Polsce

W Polsce tunele kolejowe były budowane głównie przed I wojną światową przez Niemców. Wtedy powstał najdłuższy kolejowy tunel w Polsce – w Jedlinie Zdroju. Innymi dużymi tunelami kolejowymi w Polsce jest np. tunel na Lotnisko Chopina w Warszawie, tunele linii metra w Warszawie, najdłuższe w Polsce pozamiejskie tunele pod górą Mały Wołowiec pod Wałbrzychem, miejskie tunele w Łodzi i Krakowie, a także w kilku innych polskich miejscowościach. W Polsce istnieje również bardzo dużo poniemieckich opuszczonych lub częściowo opuszczonych tuneli.